- Ink is absorbed quickly to prevent blot and bleed
- Results are sharp and well defined
- Genuine Epson ink cartridge
- For use with the Epson Stylus Office BX305F/BX305FW/BX320FW/BX525WD/BX625FWD and Stylus SX420W/SX425W/SX525WD/SX620FW
- Colour: Black
- Print yield: 380 pages
<
>
Epson T1291 Apple DURABrite Ultra Ink Cartridge Black C13T12914012
You may also like
-
Product Code: XX91854382 Stock Available
-
Product Code: WX3406341 Stock Available
-
Product Code: BA71850Currently in stock
-
Product Code: BA71848Currently in stock
-
Product Code: BA71846Currently in stock
-
Product Code: BA71838Currently in stock
-
Product Code: DU09023109 Stock Available
-
Product Code: EP62476Currently in stock
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | - WorkForce WF-3520DWF - Epson WorkForce WF-7525 - Epson WorkForce WF-7515 - Epson WorkForce WF-7015 - Epson WorkForce WF-3540DTWF - Epson WorkForce WF-3530DTWF - Epson WorkForce WF-3010DW - Epson Stylus SX620FW - Epson Stylus SX525WD - Epson Stylus SX445W - Epson Stylus SX440W - Epson Stylus SX435W - Epson Stylus SX420W - Epson Stylus SX235W - Epson Stylus Office BX935FWD - Epson Stylus Office BX925FWD - Epson Stylus Office BX635FWD - Epson Stylus Office BX630FW - Epson Stylus Office BX625FWD - Epson Stylus Office BX535WD - Epson Stylus Office BX525WD - Epson Stylus Office BX320FW - Epson Stylus Office BX305FW Plus - Epson Stylus Office BX305FW - Epson Stylus Office BX305F - Epson Stylus Office B42WD |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 385 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 11.2 ml |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C13T12914012 |
| Country of origin | United Kingdom |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 26 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 49 g |
| Package type | Blister |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946627700 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Save money with individual inks\nEpson’s individual inks give you further savings as you only need to replace the colour used.\n\nEpson inks are optimised for Epson printers \nEpson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
From the Manufacturer
You may also like
-
Product Code: XX91854382 Stock Available
-
Product Code: WX3406341 Stock Available
-
Product Code: BA71850Currently in stock
-
Product Code: BA71848Currently in stock
-
Product Code: BA71846Currently in stock
-
Product Code: BA71838Currently in stock
-
Product Code: DU09023109 Stock Available
-
Product Code: EP62476Currently in stock
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
