- Prints up to 2,500 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- High quality genuine Brother black toner cartridge TN-241BK
- Using this Brother TN-241BK original laser toner cartridge protects your printer warranty
- Genuine Brother toner cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
<
>
Brother TN-241BK Toner Cartridge Black TN241BK
You may also like
-
Product Code: WX3406341 Stock Available
-
Product Code: WAC10460806 Stock Available
-
Product Code: WAC10462325 Stock Available
-
Product Code: WAC10461986 Stock Available
-
Product Code: BA71850Currently in stock
-
Product Code: BA71848Currently in stock
-
Product Code: BA71846Currently in stock
-
Product Code: BA71842Currently in stock
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-9015CDW, DCP-9020CDW, HL-3140CW, HL-3150CDW, HL-3170CDW, MFC-9140CDN, MFC-9330CDW, MFC-9340CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 2500 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | China |
| Width | 105 mm |
| Depth | 154 mm |
| Height | 390 mm |
| Weight | 427 g |
| Package weight | 790 g |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Pallet gross height | 18.3 cm |
| Pallet gross weight | 188.6 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
Description
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and toner cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-241BK Laser toner cartridge - worth it every time.
From the Manufacturer
You may also like
-
Product Code: WX3406341 Stock Available
-
Product Code: WAC10460806 Stock Available
-
Product Code: WAC10462325 Stock Available
-
Product Code: WAC10461986 Stock Available
-
Product Code: BA71850Currently in stock
-
Product Code: BA71848Currently in stock
-
Product Code: BA71846Currently in stock
-
Product Code: BA71842Currently in stock
