- Prints up to 2,200 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- Genuine Brother yellow high yield laser toner cartridge, delivering an increased print volume and lower cost per page
- Genuine Brother toner cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother TN-245Y original laser toner cartridge protects your printer warranty
- The TN-245Y yellow toner cartridge is ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs
<
>
Brother TN-245Y Toner Cartridge High Yield Yellow TN245Y
You may also like
-
Product Code: BA78753Currently in stock
-
Product Code: BA71848Currently in stock
-
Product Code: BA71846Currently in stock
-
Product Code: BA71838Currently in stock
-
Product Code: CPD01014192 Stock Available
-
Product Code: KF03800548 Stock Available
-
Product Code: KF011214433 Stock Available
-
Product Code: BC1000212344 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Compatibility | HL-3140CW\r\nHL-3150CDW\r\nHL-3170CDW\r\nDCP-9020CDW\r\nMFC-9140CDN\r\nMFC9330CDW\r\nMFC9340CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 2200 pages |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 105 mm |
| Depth | 154 mm |
| Height | 390 mm |
| Weight | 432 g |
| Package width | 388 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 795 g |
| Package type | Box |
| Print technology | LED printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.8 cm |
| Pallet gross weight | 189.7 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Key Data
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| Recyclable | Yes |
Sustainability
Description
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
