- Prints up to 2,200 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- Genuine Brother magenta high yield laser toner cartridge, delivering an increased print volume and lower cost per page
- Genuine Brother toner cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother TN-245M original laser toner cartridge protects your printer warranty
- The TN-245M magenta toner cartridge is ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs
<
>
Brother TN-245M Toner Cartridge High Yield Magenta TN245M
You may also like
-
Product Code: WX3406341 Stock Available
-
Product Code: WAC10040103 Stock Available
-
Product Code: WAC1068797 Stock Available
-
Product Code: WAC10460806 Stock Available
-
Product Code: WAC10462325 Stock Available
-
Product Code: WAC10461986 Stock Available
-
Product Code: BA71850Currently in stock
-
Product Code: BA71846Currently in stock
-
Product Code: BA71838Currently in stock
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Compatibility | HL-3140CW HL-3150CDW HL-3170CDW DCP-9020CDW MFC-9140CDN MFC-9330CDW MFC-9340CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 2200 pages |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 105 mm |
| Depth | 154 mm |
| Height | 390 mm |
| Weight | 424 g |
| Package width | 388 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 788 g |
| Package type | Box |
| Print technology | LED printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.8 cm |
| Pallet gross weight | 180 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
Sustainability
Description
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and toner cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-245M high yield Laser toner cartridge - worth it every time.
From the Manufacturer
You may also like
-
Product Code: WX3406341 Stock Available
-
Product Code: WAC10040103 Stock Available
-
Product Code: WAC1068797 Stock Available
-
Product Code: WAC10460806 Stock Available
-
Product Code: WAC10462325 Stock Available
-
Product Code: WAC10461986 Stock Available
-
Product Code: BA71850Currently in stock
-
Product Code: BA71846Currently in stock
-
Product Code: BA71838Currently in stock
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
