- Can be recharged hundreds of times without diminishing performance
- Size: AAA
- Pack of 4 batteries
- A greener, cheaper form of energy
- Cut down on hazardous battery waste by using rechargeable batteries
- Tested for safety and performance
- 750mAh rechargeable capability
<
>
Duracell Stay Charged Rechargeable AAA NiMH 750mAh Batteries (Pack of 4) 81364750
You may also like
-
Product Code: XX91854382 Stock Available
-
Product Code: FS296123180 Stock Available
-
Product Code: FS296115Temporarily sold out
-
Product Code: LC01489Currently in stock
-
Product Code: KF270101143 Stock Available
-
Product Code: RX13533221 Stock Available
-
Product Code: BC01095639 Stock Available
-
Product Code: BC100023072 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Battery type | Rechargeable battery |
| Battery size(s) | AAA |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Battery voltage | 1.2 V |
| Number of batteries included | 4 pc(s) |
| Battery capacity | 750 mAh |
| Product colour | Multicolour |
| Package weight | 57 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 11 x 122 mm |
| Products per pallet | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85068080 |
Product Information
| Brand | Duracell |
| Type | Batteries |
Key Data
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Value performance for low drain devices you use most. Up to 1000 charges Ideal for photo and everyday devices
From the Manufacturer
You may also like
-
Product Code: XX91854382 Stock Available
-
Product Code: FS296123180 Stock Available
-
Product Code: FS296115Temporarily sold out
-
Product Code: LC01489Currently in stock
-
Product Code: KF270101143 Stock Available
-
Product Code: RX13533221 Stock Available
-
Product Code: BC01095639 Stock Available
-
Product Code: BC100023072 Stock Available
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
