- Prints up to 2,200 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- Genuine Brother cyan high yield laser toner cartridge, delivering an increased print volume and lower cost per page
- Genuine Brother toner cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother TN-245C original laser toner cartridge protects your printer warranty
- The TN-245C cyan toner cartridge is ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs
<
>
Brother TN-245C Toner Cartridge High Yield Cyan TN245C
You may also like
-
Product Code: WX3406341 Stock Available
-
Product Code: WAC10040103 Stock Available
-
Product Code: WAC1068797 Stock Available
-
Product Code: WAC10460806 Stock Available
-
Product Code: WAC10462325 Stock Available
-
Product Code: WAC10461986 Stock Available
-
Product Code: BA71850Currently in stock
-
Product Code: BA71848Currently in stock
-
Product Code: BA71838Currently in stock
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Compatibility | HL-3140CW, HL-3150CDW, HL-3170CDW DCP-9020CDW, MFC-9140CDN, MFC9330CDW, MFC9340CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 2200 pages |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 105 mm |
| Depth | 154 mm |
| Height | 390 mm |
| Weight | 424 g |
| Package width | 388 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 788 g |
| Package type | Box |
| Print technology | LED printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Pallet gross height | 17 cm |
| Pallet gross weight | 189.7 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
Sustainability
Description
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and toner cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-245C high yield Laser toner cartridge - worth it every time.
From the Manufacturer
You may also like
-
Product Code: WX3406341 Stock Available
-
Product Code: WAC10040103 Stock Available
-
Product Code: WAC1068797 Stock Available
-
Product Code: WAC10460806 Stock Available
-
Product Code: WAC10462325 Stock Available
-
Product Code: WAC10461986 Stock Available
-
Product Code: BA71850Currently in stock
-
Product Code: BA71848Currently in stock
-
Product Code: BA71838Currently in stock
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
