- Prints up to 1,400 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- High quality genuine Brother cyan toner cartridge TN-241C
- Using this Brother TN-241C original laser toner cartridge protects your printer warranty
- Genuine Brother toner cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- The TN-241C cyan toner cartridge is available as a more economical high yield toner - TN-245C
<
>
Brother TN-241C Toner Cartridge Cyan TN241C
You may also like
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Compatibility | HL-3140CW HL-3150CDW HL-3170CDW DCP-9020CDW MFC-9140CDN MFC9330CDW MFC9340CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 1400 pages |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Width | 105 mm |
| Depth | 154 mm |
| Height | 390 mm |
| Weight | 412 g |
| Package width | 388 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 775 g |
| Package type | Box |
| Print technology | LED printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.7 cm |
| Pallet gross weight | 186.5 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
Description
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and toner cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-241C Laser toner cartridge - worth it every time.
