- Colour - Magenta
- Page Yield at 5% Coverage - 29ml
- Compatible with the following Machines: HP Designjet T120 ePrinter HP Designjet T125 ePrinter HP Designjet T130 24-in HP Designjet T520 ePrinter HP Designjet T525 HP Designjet T530 HP Designjet T530 24-in HP Designjet T530 36-in
- IP / Patent Safe
- Lifetime Warranty
- ISO / IEC certified quality
<
>
HP 711 DesignJet Ink Cartridge 29-ml Magenta CZ131A
You may also like
-
Product Code: HPW2212XCurrently in stock
-
Product Code: HPW2211XCurrently in stock
-
Product Code: HPW2210XCurrently in stock
-
Product Code: ST33170219 Stock Available
-
Product Code: HPF6U17AECurrently in stock
-
Product Code: HPCZ132ACurrently in stock
-
Product Code: HPCZ133ACurrently in stock
-
Product Code: HPCZ130ACurrently in stock
-
Product Code: HPCZ129ACurrently in stock
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Width (mm) | 115 |
| Technical Manual | https://cdn.pimber.ly/public/asset/raw/595e406f0f15f30010780448/d7cda06f/6554bc3cfa07cc0370000550/HPCZ131A_TECH.pdf |
| Weight (kg) | 0.075 |
| Video Link | https://youtube.com/embed/mchbuBMId40 |
| UNSPSC Code | 44103105 |
| SMPN | CZ131A |
| Pack Contains | 1 |
| Original/Compatible Product | Original |
| OEM | CZ131A |
| Page Yield | n/a |
| Ink Volume (ml) | 29 |
| Minimum Recyclable Content (%) | 100 |
| Minimum Recycled Content (%) | 13 |
| Height (mm) | 125 |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Laser Printers | No |
| Accreditation | ISO 14001 |
| EAN | 0886112841140 |
| Cross Sells | HPC6569C/HPCZ133A/HPCZ135A/HPCZ136A/HPQ5456A/RH00013 |
| Depth (mm) | 125 |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Consumables Print Colour | M; |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Coming complete with a generous page and character yield, this original HP cartridge provides both value for money and the quality you expect from HP. Hewlett Packard are the world leaders in printing innovation, holding hundreds of patents in ink chemistry and rolling out over 100 new inks in the last two decades. Easy to fit, this product is a superb addition to any HP branded set-up. This item is magenta in colour.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
