- Colour - Cyan
- Page Yield at 5% Coverage - 29ml
- Compatible with the following Machines: HP Designjet T120 ePrinter HP Designjet T125 ePrinter HP Designjet T130 24-in HP Designjet T520 ePrinter HP Designjet T525 HP Designjet T530 HP Designjet T530 24-in HP Designjet T530 36-in
- IP / Patent Safe
- Lifetime Warranty
- ISO / IEC certified quality
<
>
HP 711 DesignJet Ink Cartridge 29-ml Cyan CZ130A
You may also like
-
Product Code: HPW2213XCurrently in stock
-
Product Code: HPW2212XCurrently in stock
-
Product Code: HPW2211XCurrently in stock
-
Product Code: HPW2210XCurrently in stock
-
Product Code: HPF6U18AECurrently in stock
-
Product Code: HPL0S70AECurrently in stock
-
Product Code: HPCZ132ACurrently in stock
-
Product Code: HPCZ133ACurrently in stock
-
Product Code: HPCZ131ACurrently in stock
-
Product Code: HPCZ129ACurrently in stock
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| SMPN | CZ130A |
| Pack Contains | 1 |
| OEM | CZ130A |
| Original/Compatible Product | Original |
| Ink Volume (ml) | 29 |
| Consumables Print Colour | C; |
| Cross Sells | HPC6569C/HPCZ133A/HPCZ135A/HPCZ136A |
| For Laser Printers | No |
| For Inkjet Printers | Yes |
| Height (mm) | 115 |
| EAN | 0886112841133 |
| Width (mm) | 125 |
| Technical Manual | https://cdn.pimber.ly/public/asset/raw/595e406f0f15f30010780448/d7cda06f/6554bc3cfa07cc037000054f/HPCZ130A_TECH.pdf |
| Weight (kg) | 0.075 |
| Video Link | https://youtube.com/embed/mchbuBMId40 |
| UNSPSC Code | 44103105 |
| Page Yield | n/a |
| Minimum Recyclable Content (%) | 100 |
| Minimum Recycled Content (%) | 13 |
| Accreditation | ISO 14001 |
| Depth (mm) | 115 |
| Country Of Origin | Malaysia |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| Recyclable | Yes |
Description
This printing giant are one of the biggest names in the industry, holding hundreds of patents and piecing together over 100 new inks in the last two decades. Specially formulated to deliver deep, fade-resistant tones and boasting an impressive overall capacity, this top of the range inkjet cartridge provides both value for money and the quality you expect from HP, with every single print you make. This item is cyan in colour.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
