- AEC students, AEC professionals and freelancers, construction offices, universities, and small AEC workteams.
<
>
HP 711 DesignJet Ink Cartridge 29-ml Yellow CZ132A
You may also like
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Compatibility | HP DesignJet T100, T120, T125, T130, T520, T525, T530 Printer series |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Yellow |
| OEM code | CZ132A |
| Country of origin | Singapore, Malaysia |
| Width | 114 mm |
| Depth | 126 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 60 g |
| Package width | 114 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package type | Box |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Master (outer) cases per pallet | 120 pc(s) |
| Products per pallet | 6000 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Pallet gross weight | 643.4 kg |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.15 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.5 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1702 mm |
| Box contents | Ink cartridge |
| UNSPSC-code | 441031052 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
AEC students, AEC professionals and freelancers, construction offices, universities, and small AEC workteams.\nHP 711 29-ml Yellow Ink Cartridge provides consistent, accurate results. See rich colour and sharp line accuracy in fast-drying, smudge-resistant prints. Original HP inks are designed and tested with your printer to provide consistent results.
From the Manufacturer
You may also like
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
