- C5 size (229x162mm)
- Made from lightweight 90gsm paper
- Window size of 100x40mm
- Window position 65mm in from left-hand side, 25mm up
- Press seal closure - meaning that all you have to do is apply the two glued flaps together to form an instant bond
- Pocket envelope type, therefore the flap is on the short edge of the envelope
- Opaque interior for security
- Pack of 500 envelopes
- White self seal opaque envelope window
- Window 90x45mm 57in 20up
- Handy self seal closure
- PEFC
<
>
5 Star C5 Window Pocket Envelope Press Seal 90gsm 229x162mm White (Pack of 500) 652516
You may also like
-
Product Code: XX93608Temporarily sold out
-
Product Code: FS638515175 Stock Available
-
Product Code: FS63857489 Stock Available
-
Product Code: FS63856630 Stock Available
-
Product Code: FS90719026 Stock Available
-
Product Code: HPCF226ACurrently in stock
-
Product Code: HPCF283ADCurrently in stock
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | C5 |
| Envelope Grade | Medium Weight |
| Environment Support | PEFC Certified |
| Flap Position | Short Edge |
| Dimensions | 229x162mm |
| Closure | Press Seal |
| Grammage | 90gsm |
| Gusset | No Gusset |
| Manufacturer | The OT Group |
| Material | Paper |
| Window Size | 90x45mm |
| Window Position | 65mm in from left-hand side, 25mm up |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Other Envelopes |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
Description
5 Star™ Value white C5 pocket envelopes. These envelopes are made from lightweight 90gsm paper and feature a window, allowing you to clearly display the address of your correspondent. They feature a press seal, meaning that all you have to do is apply the two glued flaps together to form an instant bond. This pack contains 500 envelopes.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
