- DL size (110x220mm)
- Made from lightweight 80gsm paper
- Window size of 39x93mm
- Window position 19mm in from LHS, 18mm up
- Press seal closure - meaning that all you have to do is apply the two glued flaps together to form an instant bond
- Wallet envelope type, therefore the flap is on the long edge of the envelope
- Opaque interior for security
- Pack of 1000 envelopes
- White envelope self seal opaque window
- Window 35x90mm 19in 18up
- Handy self seal closure
- PEFC
<
>
5 Star DL Window Wallet Envelope Press Seal 80gsm 110x220mm White (Pack of 1000) 638515
You may also like
-
Product Code: BA75565Currently in stock
-
Product Code: BA70890Currently in stock
-
Product Code: FS65251689 Stock Available
-
Product Code: FS2951871819 Stock Available
-
Product Code: FS2952761378 Stock Available
-
Product Code: KF019099593 Stock Available
-
Product Code: 3M0626549 Stock Available
-
Product Code: KF25001358 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | DL |
| Envelope Grade | Light Weight |
| Environment Support | PEFC Certified |
| Flap Position | Long Edge |
| Dimensions | 110x220mm |
| Closure | Press Seal |
| Gusset | No Gusset |
| Grammage | 80gsm |
| Manufacturer | Bong UK Ltd |
| Material | Paper |
| Window Position | 18mm Up, 19mm From Left |
| Window Size | 35x90mm |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Other Envelopes |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
Description
5 Star™ Value white DL wallet envelopes. These envelopes are made from lightweight 80gsm paper and feature a window, allowing you to clearly display the address of your correspondent. They feature a press seal, meaning that all you have to do is apply the two glued flaps together to form an instant bond. This pack contains 1000 envelopes.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
