- C4 size (324x229mm)
- Made from lightweight 90gsm paper
- Press seal closure - meaning that all you have to do is apply the two glued flaps together to form an instant bond
- Pocket envelope type, therefore the flap is on the short edge of the envelope
- Pack of 250 envelopes
- White self seal opaque envelope window
- Window 40x105mm 24in 213up
- Handy self seal closure
- PEFC
<
>
5 Star C4 Window Pocket Envelope Press Seal 90gsm324x229mm White (Pack of 250) 638566
You may also like
-
Product Code: XX93608Temporarily sold out
-
Product Code: BA66598Currently in stock
-
Product Code: SV43509Temporarily sold out
-
Product Code: FS65251689 Stock Available
-
Product Code: BB730859 Stock Available
-
Product Code: HPCF226ACurrently in stock
-
Product Code: HPCF360ACurrently in stock
-
Product Code: HPCF283ADCurrently in stock
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | C4 |
| Envelope Grade | Light Weight |
| Environment Support | PEFC Certified |
| Flap Position | Short Edge |
| Dimensions | 324x229mm |
| Closure | Press Seal |
| Material | Paper |
| Gusset | No Gusset |
| Grammage | 90gsm |
| Manufacturer | Bong UK Ltd |
| Window Size | 40x105mm |
| Window Position | 25mm in from LHS, 213mm up |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Other Envelopes |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
Description
5 Star™ Value white C4 pocket envelopes. These envelopes are made from lightweight 90gsm paper and feature a window, allowing you to clearly display the address of your correspondent. They feature a press seal, meaning that all you have to do is apply the two glued flaps together to form an instant bond. This pack contains 250 envelopes.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
