- For use with the Designjet 400/500/700750c/755cm/800/1050C/1055CM/2800CP/2500CP/2000CP/3800CP/3500CP/3000CP Encad Novajet 700/500/ProE/Epson 9000/7000
- Continuous paper roll for use with Designjet printers
- Size: 610mm x 45.7m
- Weight: 80gsm
- Colour: White
- Sustainably sourced paper
- 106 microns
<
>
HP Universal Bond Inkjet Plotter Paper 610mm x 45.7m Roll 80gsm White Q1396A
You may also like
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Width (mm) | 125 |
| Weight (kg) | 2.745 |
| Technical Manual | https://cdn.pimber.ly/public/asset/raw/595e406f0f15f30010780448/f3a293a9/5cac8d01c4667f29d50001f2.pdf |
| Unbleached | No |
| UNSPSC Code | 14111510 |
| SMPN | Q1396A |
| Pack Contains | 1 |
| OEM | Q1396A |
| Paper Size | 24inx45.7m |
| Paper Type | Wide Format Paper Inkjet Paper |
| Paper Finish | Matte |
| Item Gauge (gsm) | 80 |
| Minimum Recyclable Content (%) | 100 |
| Height (mm) | 640 |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Laser Printers | No |
| For Copiers | No |
| Accreditation | FSC/ISO 14001 |
| EAN | 0725184660160 |
| Depth (mm) | 640 |
| Cross Sells | HPQ1397A/HPQ1398A/HPX4D37AE |
| Country Of Origin | Hungary |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Wide Format Inkjet Paper |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
| FSC | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
Description
The HP White Universal Bond Paper is formulated for vibrant colours and crisp text from your HP Designjet printer, and incorporates ColourPRO technology for even better colour reproduction. This roll is perfect for creating large format charts or plans for general use. It's sustainably sourced too, meaning you can enjoy environmentally-friendly printing.
