- Give your printed materials a professional look and feel. HP Professional Business Paper, Glossy provides printshop-quality output for all your marketing materials, from brochures to flyers and point-of-sale collateral.
- Print with FSC-certified[1] HP Photo Papers, sourced from sustainably managed forests according to Forest Stewardship Council standards. And your prints are recyclable as mixed paper.[2]
- HP Professional Business Paper, Glossy works with laser and inkjet printers and is optimized for HP printers and Original HP Toner and Ink, for compelling brochures, flyers, and marketing materials.
4+
<
>
HP Professional Business Paper Glossy 180gsm A4 150 Sheets 3VK91A
You may also like
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Recommended usage | Universal |
| Paper size | A4 (210x297 mm) |
| Finish type | Gloss |
| Sheets per pack | 150 sheets |
| Media weight | 180 g/m² |
| Coloured paper | No |
| Product colour | White |
| HP segment | Business |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Width | 297 mm |
| Depth | 210 mm |
| Height | 31 mm |
| Package width | 297 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 1.66 kg |
| Pallet GTIN (EAN/UPC) | 20192545168391 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 388.3 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 40 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 8.89 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 200 pc(s) |
| Country of origin | Germany |
| Compatible products | Works with laser and inkjet printers, optimized for Original HP Toner and Ink |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192545168397 |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 8.89 kg (19.6 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1198.88 x 800.1 x 1008.38 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1198.9 x 800.1 x 1008.4 mm (47.2 x 31.5 x 39.7") |
| Pallet weight (imperial) | 388.3 kg (856.1 lbs) |
| UNSPSC-code | 14121812 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Photo Paper |
Key Data
| FSC | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Ideal for laser and inkjet printer users and HP LaserJet and Inkjet printer owners producing flyers/handouts, brochures, and point-of-sale collateral.\nPrint projects with a professional look and feel on both sides. HP Professional Business Paper, Glossy is FSC certified[1] and provides crisp, black text and sharp color graphics on brochures, flyers, and marketing materials.
From the Manufacturer
You may also like
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
