- Original HP 53A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~3,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for day-to-day printing of a variety of monochrome documents that often represent the company image to customers.
- Depend on Original HP 53A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP 53A Original LaserJet Toner Cartridge Black Q7553A
You may also like
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 53 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 3000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | Q7553A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 19% |
| Country of origin | China, United States |
| HP segment | Home |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 117 mm |
| Depth | 390 mm |
| Height | 168 mm |
| Weight | 700 g |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 117 mm |
| Package height | 168 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5.6 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 24 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 25 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 150 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 150 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 100 pc(s) |
| Pallet gross weight | 171 kg |
| Pallet weight (EU) | 125 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 882780389267 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
