- Original HP 201A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 201 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M252, M274
- 1 Black (~1,420 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need – page after page – at the speeds your printer was built for.
- Depend on Original HP 201A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP 201A Original LaserJet Toner Cartridge Black CF400A
You may also like
-
Product Code: XX93967511 Stock Available
-
Product Code: BB584851984 Stock Available
-
Product Code: GH2288029 Stock Available
-
Product Code: ES23752130 Stock Available
-
Product Code: HPCF403ACurrently in stock
-
Product Code: HPCF402ACurrently in stock
-
Product Code: HPCF401ACurrently in stock
-
Product Code: KF041146565 Stock Available
-
Product Code: KF2604011339 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 201 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1420 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF400A |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Small medium business |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Width | 363 mm |
| Depth | 96 mm |
| Height | 111 mm |
| Weight | 530 g |
| Package width | 363 mm |
| Package depth | 96 mm |
| Package height | 111 mm |
| Package weight | 750 g |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.5 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 30 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 300 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet (EU) | 24 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 300 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 216 pc(s) |
| Pallet gross width | 110 cm |
| Pallet gross length | 98.6 cm |
| Pallet gross height | 125.4 cm |
| Pallet gross weight | 245.5 kg |
| Pallet weight (EU) | 183 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888793237946 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
