- Original HP 203A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 203 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M254, M280, M281
- 1 Magenta (~1,300 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need – page after page – at the speeds your printer was built for.
- Depend on Original HP 203A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP 203A Original LaserJet Toner Cartridge Magenta CF543A
You may also like
-
Product Code: XX506464306 Stock Available
-
Product Code: JAN03091320 Stock Available
-
Product Code: HPCF541ACurrently in stock
-
Product Code: HPCF542ACurrently in stock
-
Product Code: HPCF363ACurrently in stock
-
Product Code: DB70990174 Stock Available
-
Product Code: JD0140775 Stock Available
-
Product Code: KF013511296 Stock Available
-
Product Code: KF010951543 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 203 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 1300 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF543A |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Small medium business |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 363 mm |
| Depth | 96 mm |
| Height | 111 mm |
| Weight | 530 g |
| Package width | 363 mm |
| Package depth | 96 mm |
| Package height | 111 mm |
| Package weight | 750 g |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.5 |
| Print technology | Laser printing |
| Recycling guide | Yes |
| Maximum number of stacking cartons | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 30 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 300 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 300 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 216 pc(s) |
| Pallet gross width | 110 cm |
| Pallet gross length | 98.6 cm |
| Pallet gross height | 125.4 cm |
| Pallet gross weight | 246 kg |
| Pallet weight (EU) | 183 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 190781107118 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need – page after page – at the speeds your printer was built for.\nPrint all your business documents quickly and efficiently and match the performance of your HP Color LaserJet Pro with Original HP Toner cartridges with JetIntelligence. Rely on HP quality and reliability for impressive printing results.
From the Manufacturer
You may also like
-
Product Code: XX506464306 Stock Available
-
Product Code: JAN03091320 Stock Available
-
Product Code: HPCF541ACurrently in stock
-
Product Code: HPCF542ACurrently in stock
-
Product Code: HPCF363ACurrently in stock
-
Product Code: DB70990174 Stock Available
-
Product Code: JD0140775 Stock Available
-
Product Code: KF013511296 Stock Available
-
Product Code: KF010951543 Stock Available
