- Colour: Black
- Duty Cycle of up to 5 million characters
- For use with Epson LQ-590 printers
- Designed for quick and easy installation into your printer
- Printing is efficient and clear
- Ink is engineered not to blot
- Epson ink ribbon for sharp results
Epson SIDM Ribbon Cartridge Black C13S015337
You may also like
-
Product Code: WS22490444 Stock Available
-
Product Code: FS9258181368 Stock Available
-
Product Code: DB70990174 Stock Available
-
Product Code: JD0140775 Stock Available
-
Product Code: KF01350Temporarily sold out
-
Product Code: KF013511296 Stock Available
-
Product Code: KF010951543 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Compatibility | - LQ-590IIN - LQ-590II - LQ-590 |
| Printing colours | Black |
| Print technology | Dot matrix |
| Print head | 24-pin |
| Print yield | 5000000 characters |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Brand compatibility | Epson |
| Package width | 32 mm |
| Package depth | 320 mm |
| Package height | 84 mm |
| Package weight | 0.138 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 2000 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 14.3 g |
| Master (outer) case length | 600 mm |
| Master (outer) case width | 300 mm |
| Master (outer) case height | 420 mm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross height | 2.05 m |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |
| Products per pallet layer | 400 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 600 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 2000 pc(s) |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 2.05 m |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Minimum order quantity | 100 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Accessories |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
An exact fitting ribbon cassette enables easy and user-friendly replacement and does not jump out during printing. Perfect harmonisation between printer mechanism and ribbon transport means uniform distribution of colour which, in turn, ensures a clean and pleasing appearance and also makes ribbon-tightening a thing of the past.\nOf course, in the choice of ribbon fabric and mesh thickness, Epson pays special attention to the particular properties of the print head, in order to ensure that the ribbon does not fray and there is no chance of it getting stuck. In addition, costly repairs as a result of defective print heads and cash register breakdowns are avoided.\nLikewise, Epson places great emphasis on the choice of ink in which the ribbon is soaked: quality of print out, even distribution of colour along the length of the ribbon and predection of the print head pins from mechanical strain and chemical pollution are the important criteria which influence quality and perfect design.\nOver and above the design, Epson places great importance on quality assurance during the production process. In doing so, Epson guarantees excellent product properties at all times and an optimum harmonisation with the main product - the Epson printer.
From the Manufacturer
You may also like
-
Product Code: WS22490444 Stock Available
-
Product Code: FS9258181368 Stock Available
-
Product Code: DB70990174 Stock Available
-
Product Code: JD0140775 Stock Available
-
Product Code: KF01350Temporarily sold out
-
Product Code: KF013511296 Stock Available
-
Product Code: KF010951543 Stock Available
