- Free-Floating platform encourages lower leg movement to help reduce fatigue
- Three platform height settings (4", 5-1/4" and 6-1/2") and up to 25° tilt
- Surface massage bumps help relieve work-related stress
- Elevates feet and legs to help relieve lower back pressure and improve posture
- 1-Year Limited Warranty
<
>
Fellowes Professional Series Ultimate Footrest Black 8067001
You may also like
-
Product Code: AC5580715 Stock Available
-
Product Code: BB6004379 Stock Available
-
5 Star Suspension File with Tabs and Inserts Manilla 15mm V-base 180gsm A4 Green (Pack of 50) 913241Product Code: FS91324187 Stock Available
-
Product Code: ALB00865Currently in stock
-
Product Code: BB9144146 Stock Available
-
Product Code: AL1739131 Stock Available
-
Product Code: AV0321775 Stock Available
-
Product Code: BX0322112 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Adjustable | Yes |
| Dimensions | 388x338x100mm |
| Manufacturer | Fellowes |
| Material | Plastic |
| Platform Material | Rubber |
| Platform Size | 388x338mm |
| Weight | 2.5kg |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Tilt Adjustment | Yes |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Footrests |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
Sustainability
Description
You may also like
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
