- Size: foolscap
- Colour: blue
- Pack of 50
- 32mm gusset holds up to 320 sheets
- Ideal for home, office and classroom filing
- Strong 285gsm manilla document wallets
<
>
Exacompta Guildhall Document Wallet Foolscap Blue (Pack of 50) GDW1-BLU
You may also like
-
Product Code: TL08755623 Stock Available
-
Product Code: WS33321165 Stock Available
-
Product Code: BB584851984 Stock Available
-
Product Code: AU038401149 Stock Available
-
Product Code: GH1404885 Stock Available
-
Product Code: GH14034136 Stock Available
-
Product Code: KF03672Temporarily sold out
-
Product Code: BZ24551164 Stock Available
-
Product Code: KF340422230 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Flap Size | Half Flap |
| Dimensions | 245x355mm |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Capacity | 32mm |
| Closure | Tuck-In Flap |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage/Thickness | 285gsm |
| Style | Standard Wallet |
| Weight | 60g |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Wallet |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
| Recyclable | 100% Recyclable |
Description
This handy Exacompta Guildhall document wallet is made from strong 285gsm manilla and is ideal for home, office or classroom filing. The wallet has a 32mm gusset and can hold up to 180 sheets of A4 or foolscap paper. This pack contains 50 blue wallets, ideal for colour coordinated filing.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
