- Size: foolscap
- Colour: yellow
- Pack of 50
- 35mm gusset holds up to 320 sheets
- Ideal for home, office and classroom filing
- Strong 285gsm manilla document wallets
<
>
Exacompta Guildhall Document Wallet Foolscap Yellow (Pack of 50) GDW1-YLW
You may also like
-
Product Code: SCA05853169 Stock Available
-
Product Code: GH1473313 Stock Available
-
Product Code: PP000228115 Stock Available
-
Product Code: KF0148654 Stock Available
-
Product Code: KF260831490 Stock Available
-
Product Code: KF2609225679 Stock Available
-
Product Code: BC1000212344 Stock Available
-
Product Code: BC100031790 Stock Available
-
Product Code: BC100013916 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Flap Size | Half Flap |
| Dimensions | 245x355mm |
| Country of Origin | UK |
| Capacity | 32mm |
| Closure | Tuck-In Flap |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage/Thickness | 285gsm |
| Style | Standard Wallet |
| Weight | 60g |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Wallet |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
| Recyclable | 100% Recyclable |
Description
This handy Exacompta Guildhall document wallet is made from strong 285gsm manilla and is ideal for home, office or classroom filing. The wallet has a 32mm gusset and can hold up to 180 sheets of A4 or foolscap paper. This pack contains 50 yellow wallets, ideal for colour coordinated filing.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
