- Pack of 25
- Plastic spine bars for binding unpunched papers and documents in seconds
- Contoured ends for easy insertion and removal of paper
- Ideal for binding unpunched papers
- Colour: Black
- Size: A4
- Spine bar is 9mm thick and suitable for binding up to 80 sheets of paper
- Create professional reports, projects, presentations and more
<
>
Durable Spine Bar 80 Sheet Binding Bar 9mm Black (Pack of 25) 2909/01
You may also like
-
Product Code: XX528201826 Stock Available
-
Product Code: HTST1163170 Stock Available
-
Product Code: TX892091019 Stock Available
-
Product Code: DB293119107 Stock Available
-
Product Code: PP000206788 Stock Available
-
Product Code: PE0595540 Stock Available
-
Product Code: PE0595320 Stock Available
-
Product Code: DB29120165 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Country of Origin | Germany |
| Dimensions | 95x300x57mm |
| Document Size | A4 |
| Material | Plastic |
| Manufacturer | Durable (UK) Ltd |
| Weight | 346.35g |
| Spine Width | 9mm Spine |
Product Information
| Brand | Durable |
| Type | Binder |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Durable SPINEBAR, these plastic spine bars are a versatile binding system for unpunched papers and documents in seconds. The unique contoured ends provide simple and easy insertion of all papers. The spine bar is 9mm in thickness meaning it can hold up to 80 sheets of A4 paper. Supplied in pack of 25 black spine bars.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
