- Create professional reports, projects, presentations and more
- Spine bar is 6mm thick and suitable for binding up to 60 sheets of paper
- Size: A4
- Colour: Transparent
- Ideal for binding unpunched papers
- Contoured ends provide simple and easy insertion of paper
- Plastic spine bars for binding unpunched papers and documents in seconds
- Pack of 50
<
>
Durable A4 6mm Spine Bar Transparent (Pack of 50) 2931/19
You may also like
-
Product Code: XX93608Temporarily sold out
-
Product Code: WX43095178 Stock Available
-
Product Code: WX3406172 Stock Available
-
Product Code: UW47033Temporarily sold out
-
Product Code: DB2901026 Stock Available
-
Product Code: KF002682826 Stock Available
-
Product Code: IC3871528 Stock Available
-
Product Code: DB29120165 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Clear |
| Country of Origin | Germany |
| Dimensions | 95x300x60mm |
| Document Size | A4 |
| Manufacturer | Durable (UK) Ltd |
| Material | Plastic |
| Spine Width | 6mm Spine |
| Weight | 607.5g |
Product Information
| Brand | Durable |
| Type | Binder |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Durable SPINEBAR, plastic spine bars are a versatile binding system for unpunched papers and documents in seconds. The unique contoured ends provide simple and easy insertion of all papers. The spine bar is 6mm in thickness meaning it can hold up to 60 sheets of A4 paper. Supplied in pack of 50 transparent spine bars.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
