You may also like
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | HL-2240, HL-2240D, HL-2250DN, HL-2270DW, DCP-7060D, DCP-7065DN, DCP-7070DW, MFC-7360N, MFC-7460DN, MFC-7860DW, FAX-2840, FAX-2845, FAX-2940 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 2600 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Product colour | Grey, Orange |
| Country of origin | China |
| Width | 110 mm |
| Depth | 198 mm |
| Height | 369 mm |
| Weight | 491 g |
| Package weight | 948 g |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Products per pallet | 126 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.6 cm |
| Pallet gross weight | 119.1 kg |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
