You may also like
-
Product Code: WX187152329 Stock Available
-
Product Code: 2W009501222 Stock Available
-
Product Code: BLK70760Currently in stock
-
Product Code: BA76219Currently in stock
-
Product Code: BA76217Currently in stock
-
Product Code: 2W0399911 Stock Available
-
Product Code: 2W03975268 Stock Available
-
Product Code: 4790097 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-J5330DW MFC-J5730DW MFC-J6530DW MFC-J6930DW MFC-J5930DW MFC-J6935DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 1500 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 14 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 53 g |
| Package weight | 61 g |
| Package type | Blister |
| Pallet gross height | 20.8 cm |
| Products per pallet | 4200 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 274.2 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
Sustainability
Description
The LC3219XLM ink cartridge has been expertly designed to work seamlessly with your Brother printer, providing you with highest quality results, time after time.\n\nThough using cheaper, non-branded cartridges might save you money in the short-term, they’re not as compatible with your machine. It’s possible that using these often-inferior products could cause printing problems and even damage your printer – so why take the risk?\n\nBy choosing this genuine LC3219XLM Ink Cartridge, you’ll ensure that your printer continues to perform at its very best and also that any warranty you hold remains valid, providing you with extra peace of mind all round.
From the Manufacturer
You may also like
-
Product Code: WX187152329 Stock Available
-
Product Code: 2W009501222 Stock Available
-
Product Code: BLK70760Currently in stock
-
Product Code: BA76219Currently in stock
-
Product Code: BA76217Currently in stock
-
Product Code: 2W0399911 Stock Available
-
Product Code: 2W03975268 Stock Available
-
Product Code: 4790097 Stock Available
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
