- Gas seat height adjustment
- Back and seat tilt
- Recommended usage time of 8 hours
- Additional arms and bases available
- Five star base
- Maximum sitter weight of 18 stone
- Seat dimensions: W470 x D475mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details
- Adjustable seat height: 460mm-590mm
- Back dimensions: W440 x H510mm
<
>
Arista Aire Deluxe High Back Chair 700x700x970-1100mm Blue KF03460
Non-Returnable Product
You may also like
-
Product Code: KF820857Currently in stock
-
Product Code: KF79992Currently in stock
-
Product Code: FS1085275085 Stock Available
-
Product Code: FS638523102 Stock Available
-
Product Code: FS17161756 Stock Available
-
Product Code: FS9186802065 Stock Available
-
Product Code: KF80102062 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Back Height | 510mm |
| Back/Seat Action | Asynchro Mechanism |
| Back Width | 445mm |
| Chair Colour | Royal Blue |
| Country of Origin | Mixed |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | VOW |
| Warranty | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 460-590mm |
| Seat Depth | 460mm |
| With Arms | No Arms - Arms Available |
| Weight | 12kg |
Product Information
| Brand | Arista |
| Type | Office Chairs |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
Description
Designed with a recommended usage time of 8 hours, this Arista high back chair keeps you comfortable and supported throughout your working day. The back and seat tilt, combined with gas seat height adjustment, allows you to change the position of this chair to suit your posture and comfort preferences, keeping you relaxed and at ease. This pack contains 1 blue chair.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
