- Felt back noticeboard
- Aluminium trim
- Through corner mounting fixtures included
- Messages can be attached with hook and loop
- Wall fixing kit included
- Colour: Blue
- Board Size: 900x600mm (WxH)
<
>
5 Star Felt Noticeboard with Wall Fixing Kit and Aluminium Trim 900x600mm Blue 171617
You may also like
-
Product Code: DB1033187 Stock Available
-
Product Code: FS638523105 Stock Available
-
Product Code: FS9186802066 Stock Available
-
Product Code: FS3936361573 Stock Available
-
Product Code: FS3309251897 Stock Available
-
Product Code: FS295179Temporarily sold out
-
Product Code: KF011214433 Stock Available
-
Product Code: KF2001967 Stock Available
-
Product Code: FS2962044249 Stock Available
-
Product Code: BC1000212344 Stock Available
Product Details
General Information
| Size | 900x600mm |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Frame | Aluminium Frame |
| Dimensions | 900x600mm |
| Colour | Blue |
| Board Surface | Felt Board |
| Board Size | 900x600mm |
| Manufacturer | Spicers |
| Warranty | 1 Year |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Display Board |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | Minimum 34% Recycled Content |
Description
The 5 Star Office Felt Noticeboards are available in a range of sizes from 900x600mm to 1800x1200mm. Ideal as an everyday usage board, pins or hook and loop can be used to attach notices. The boards have an aluminium trim and the felt conforms to BS 476 part 7 for fire resistance. Also comes with wall fixing kit.
Consumer Delivery Expectation: Next working day
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
