- SuperSpeed USB Flash Drive featuring Integral's Secure Lock II 256-bit AES encryption software, designed for PC and Mac so you can protect your private data on the move.
- Secure Lock II' 256-bit AES encryption software
- Intelligent Protection - Data will be automatically erased after 10 failed access attempts. Drive is then reset and can be re-used
- Configuration-free - Secure Lock II does not require any software activation keys to be input before use, it works straight out of the box
- A SuperSpeed USB Flash Drive means you will spend less time waiting, and more time enjoying your content
- Ideal for large files, HD movies, backups and upgrading PC systems
7+
<
>
Integral Secure 360 Encrypted USB 3.0 32GB Drive IINFD32GB360SEC3
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Capacity | 32 GB |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows 7, 8.1, 10 and Mac OS X |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Form factor | Swivel |
| Product colour | Black, Gold |
| Housing material | Plastic |
| Key ring | No |
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Hardware encryption | No |
| Time-out function | No |
| Lock-out function | Yes |
| Width | 17 mm |
| Depth | 62 mm |
| Height | 10 mm |
| Weight | 5 g |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 12.2 mm |
| Package weight | 17 g |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Product Information
| Brand | Integral |
| Type | USB Memory Sticks |
Description
Secure 360 Encrypted USB 3.0 is a SuperSpeed USB Flash Drive featuring Integral's Secure Lock II 256-bit AES encryption software, designed for PC and Mac so you can protect your private data on the move.
From the Manufacturer
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
