- Original HP Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need—page after page—at the speeds your Samsung printer was built for.
- Depend on Original HP Toner Cartridges designed specifically for your Samsung
- printer.
- Toner cartridge
<
>
HP MLT-D116L Original Laser Toner Cartridge High Yield Black SU828A
You may also like
-
Product Code: XX083872806 Stock Available
-
Product Code: KF10508Temporarily sold out
-
Product Code: WX10577728 Stock Available
-
Product Code: WX011161455 Stock Available
-
Product Code: FS9139265 Stock Available
-
Product Code: BX0100017 Stock Available
-
Product Code: PP00021461 Stock Available
-
Product Code: KF10509483 Stock Available
-
Product Code: BB5315234 Stock Available
-
Product Code: 4790097 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | Xpress M3015 / Xpress M3065 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 3000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 3000 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | SU828A |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 171 mm |
| Depth | 350 mm |
| Height | 96 mm |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 171 mm |
| Package height | 96 mm |
| Package weight | 860 g |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 2.3 |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 191628481989 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need—page after page—at the speeds your Samsung printer was built for.\nPrint high-quality documents with Original HP Toner Cartridges that were designed for your Samsung printer for worry-free performance. Keep business productivity high and print more with optional high-yield cartridges.[1]
From the Manufacturer
You may also like
-
Product Code: XX083872806 Stock Available
-
Product Code: KF10508Temporarily sold out
-
Product Code: WX10577728 Stock Available
-
Product Code: WX011161455 Stock Available
-
Product Code: FS9139265 Stock Available
-
Product Code: BX0100017 Stock Available
-
Product Code: PP00021461 Stock Available
-
Product Code: KF10509483 Stock Available
-
Product Code: BB5315234 Stock Available
-
Product Code: 4790097 Stock Available
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
