- Original HP 934XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 934 ink cartridges work with: HP OfficeJet 6820; HP OfficeJet Pro 6230
- 1 Black (~1,000 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for producing high-quality business documents you can count on – at a better value for frequent printing.[1]
- Depend on Original HP 934XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- 1 Cartridge
6+
<
>
HP 934XL Original Ink Cartridge High Yield Black C2P23AE
You may also like
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 934 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 1000 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 25.5 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C2P23AE |
| Country of origin | China, Ireland, Malaysia |
| HP segment | Premium Home |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Width | 106 mm |
| Depth | 44 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 70 g |
| Package width | 106 mm |
| Package depth | 44 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 80 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 1260 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 133.3 kg |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.7 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 888182031681; (BGX) 888182034590; (BGY) 888182034606; (LS1) 199764692702; (LS2) 199764692719; (LS3) 199764692726 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888182031681, 888182034590, 888182034606, 199764692702, 199764692719, 199764692726 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | 1 Cartridge |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
