- Original HP 80A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~2,560 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for printing professional-quality, black-and-white business documents at great value.
- Depend on Original HP 80A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
3+
<
>
HP 80A Original LaserJet Toner Cartridge Black CF280A
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 80 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 2560 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF280A |
| Total amount of recycled materials used for making | 18% |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Japan, United States |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width | 340 mm |
| Depth | 109 mm |
| Height | 205 mm |
| Weight | 850 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 340 x 109 x 205 mm |
| Package width | 340 mm |
| Package depth | 109 mm |
| Package height | 205 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5.6 |
| Print technology | Laser printing |
| Page yield footnote | ISO/IEC 19752 |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 23 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 23 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 115 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 115 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 115 pc(s) |
| Pallet gross weight | 135.5 kg |
| Pallet weight (EU) | 135.5 kg |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Ideal for printing professional-quality, black-and-white business documents at great value.\nHP 80A Black LaserJet Toner Cartridge makes business documents look professional with crisp, black text. Stay productive by avoiding wasted time and supplies. These reliable cartridges are specifically designed for your HP LaserJet printer or MFP.
From the Manufacturer
You may also like
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
