- Genuine high capacity inkjet cartridge for HP DesignJet printers
- Suitable for: Designjet T730/T830
- Colour: Cyan
- Reference: No.728 (F9K17A)
2+
<
>
HP 728 Original Ink Cartridge 300-ml Cyan F9K17A
You may also like
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Pack Contains | 1 |
| SMPN | F9K17A |
| Technical Manual | https://cdn.pimber.ly/public/asset/raw/595e406f0f15f30010780448/d7cda06f/6554bc3cfa07cc0370000578/HPF9K17A_TECH.pdf |
| Page Yield | n/a |
| OEM | F9K17A |
| Original/Compatible Product | Original |
| Minimum Recycled Content (%) | 9 |
| Minimum Recyclable Content (%) | 100 |
| Consumables Print Colour | C; |
| For Laser Printers | No |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Fax | No |
| For Copiers | No |
| Height (mm) | 285 |
| EAN | 0889894377937 |
| Country Of Origin | Singapore |
| Depth (mm) | 41 |
| Cross Sells | HPCH575A/HPF9K15A |
| Width (mm) | 119 |
| Weight (kg) | 0.5 |
| Video Link | https://youtube.com/embed/TszP4EopUvg |
| UNSPSC Code | 44103105 |
| Accreditation | ISO 14001 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
Description
Ideal for design and engineering teams workgroups producing CAD and general-purpose applications.
It's easy to get crisp, clear results. Designed together with your HP DesignJet printer/MFP as an optimized printing system, Original HP inks can help reduce downtime, improve productivity. Choose from 40- to 300-ml cartridge sizes to fit your needs.
Compatible Printers: HP DesignJet T 830 MFP 24 inch, HP DesignJet T 830 Series, HP DesignJet T 830 MFP 36 inch, HP DesignJet T 730
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
