- Ideal for professionals and workteams who print technical applications.
- Ink cartridge
<
>
HP 72 DesignJet Ink Cartridge 130-ml Yellow C9373A
You may also like
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Compatibility | HP DesignJet T610 Printer series, T620 Printer series, T770 Printer series, T1100 Printer series, T1200 Printer series; HP DesignJet T1200 HD Multifunction Printer; HP DesignJet T2300 eMFP; HP DesignJet T790 ePrinter series; HP DesignJet T1300 ePrinter series |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Yellow |
| OEM code | C9373A |
| Country of origin | Singapore |
| Width | 202 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 129 mm |
| Weight | 192 g |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 129 mm |
| Package weight | 240 g |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 463 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.28 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Pallet size (EU) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Box contents | Ink cartridge |
| UNSPSC-code | 44103105 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Ideal for professionals and workteams who print technical applications.\nReliable, trouble-free printing. Accurate, vivid, fast-drying prints. Time-saving supplies management and ordering[1] features. Original HP cartridges with Original HP inks help you present your professional best while keeping your productivity high.
From the Manufacturer
You may also like
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
