- Original HP 305A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~2,090 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for home-office and small-business customers who value reliability and who need to print high-quality, professional documents and marketing materials.
- Depend on Original HP 305A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP 305A Original LaserJet Toner Cartridge Black CE410A
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 305 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 2090 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CE410A |
| Total amount of recycled materials used for making | 19% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 385 mm |
| Depth | 109 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 720 g |
| Package width | 385 mm |
| Package depth | 109 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 900 g |
| Package type | Box |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 168 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 168 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |
| Pallet gross weight | 171.7 kg |
| Pallet weight (EU) | 172 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962772348 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Ideal for home-office and small-business customers who value reliability and who need to print high-quality, professional documents and marketing materials.\nHP 305A Black LaserJet Toner Cartridge makes documents and marketing materials look professional. Maintain productivity by avoiding wasted time and supplies. These cartridges are specially designed for your HP LaserJet Pro printer.
From the Manufacturer
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
