- Original HP 304XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 304 ink cartridges work with: HP DeskJet 2622, 2630, 2632, 2633, 2634, 3750, 3760, 3762, 3764; HP Envy 5020, 5030, 5032
- 1 Black (~300 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for creating colour photos and everyday documents with consistent, high-quality results for the life of your cartridge – for an affordable price.
- Depend on Original HP 304XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- Ink cartridge
8+
<
>
HP 304XL Original Ink Cartridge High Yield Black N9K08AE#BGX
You may also like
-
Product Code: XX506464306 Stock Available
-
Product Code: HPN9K07AE190 Stock Available
-
Product Code: KF20020516 Stock Available
-
Product Code: KF20002232 Stock Available
-
Product Code: KF010951543 Stock Available
-
Product Code: KF01093Temporarily sold out
-
Product Code: JDE6303161 Stock Available
-
Product Code: ES4501555 Stock Available
-
Product Code: ES45013Temporarily sold out
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 304 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 300 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 5.5 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | 304XL |
| Country of origin | China, United States, Malaysia |
| HP segment | Business |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 40 g |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 60 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 2160 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Pallet gross weight | 156.2 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.78 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 889894860828; (ABE) 889894860835; (BA3) 889894860842; (UUS) 889894860859 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894860828, 889894860835, 889894860842, 889894860859 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | Ink cartridge |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Ideal for creating colour photos and everyday documents with consistent, high-quality results for the life of your cartridge – for an affordable price.\nCreate high-quality colour photos and everyday documents with low-cost HP Original ink cartridges. These dependable cartridges deliver consistent results, so you can print vivid colour and crisp text for the life of your cartridge.
From the Manufacturer
You may also like
-
Product Code: XX506464306 Stock Available
-
Product Code: HPN9K07AE190 Stock Available
-
Product Code: KF20020516 Stock Available
-
Product Code: KF20002232 Stock Available
-
Product Code: KF010951543 Stock Available
-
Product Code: KF01093Temporarily sold out
-
Product Code: JDE6303161 Stock Available
-
Product Code: ES4501555 Stock Available
-
Product Code: ES45013Temporarily sold out
