- Original HP 304 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 304 ink cartridges work with: HP DeskJet 2622, 2630, 2632, 2633, 2634, 3750, 3760, 3762, 3764; HP Envy 5020, 5030, 5032
- 1 Black (~120 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for creating colour photos and everyday documents with consistent, high-quality results for the life of your cartridge – for an affordable price.
- Depend on Original HP 304 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
8+
<
>
HP 304 Original Ink Cartridge 2-ml Black N9K06AE
You may also like
-
Product Code: HP3JA30AECurrently in stock
-
Product Code: HPN9K07AECurrently in stock
-
Product Code: HPN9K05AECurrently in stock
-
Product Code: HPN9K08AECurrently in stock
-
Product Code: HPF6U68AECurrently in stock
-
Product Code: HPF6U67AECurrently in stock
-
Product Code: KF20002Temporarily sold out
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 304 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 120 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 4 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | N9K06AE |
| Country of origin | China, United States, Singapore, Malaysia |
| HP segment | Business |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 40 g |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 50 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 183.4 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.4 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 889894860743; (ABE) 889894860750; (BA3) 889894860767; (UUS) 889894860774 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894860743, 889894860750, 889894860767, 889894860774 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | Ink cartridge |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
