- HP 213 toner cartridge works with: HP LaserJet Enterprise 5700, 5800, 6700, 6701, 6800, 6801; HP LaserJet Enterprise Flow 6800
- (~3,000) pages
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Ideal for business teams and departments that have sustainability goals, want quality colour printing and care about indoor air quality and security.
- The next generation of HP Toner and Cartridge technology, TerraJet Toner Cartridges and packaging are completely redesigned for sustainability, outstanding printing performance and security you can trust. Engineered for a lower carbon footprint[12] with less new plastic and less energy use,[6,7,8] efficient toner use with an innovative toner particle design for reduced waste, and outstanding quality printing with built-in security,[13,14] HP takes toner and cartridge technology to the next level.
- HP Toner Cartridge
<
>
HP 213A Original LaserJet Toner Cartridge Cyan W2131A
Product Details
General Information
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 213 toner cartridge works with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 3000 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Country of origin | Japan |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 114 mm |
| Depth | 103 mm |
| Height | 328 mm |
| Weight | 900 g |
| Package width | 374 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package height | 188 mm |
| Package weight | 1.23 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 16 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 20 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 120 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 80 pc(s) |
| Pallet gross weight | 168 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 195122822538 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | HP Toner Cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 976 x 1272 mm |
| Pallet weight (imperial) | 167.8 kg (370 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1184 x 752 x 1089 mm |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
