- Original HP 12A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~2,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for small or micro-business that want to shine by printing crisp black text and graphics in documents and reports.
- Depend on Original HP 12A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
1+
<
>
HP 12A Original LaserJet Toner Cartridge Black Q2612A
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Compatibility | HP 12 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 2000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | Q2612A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 30% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Home |
| Operating temperature (T-T) | 7.5 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 357 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 134 mm |
| Weight | 700 g |
| Package width | 357 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package height | 134 mm |
| Package weight | 900 g |
| Maximum number of stacking cartons | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 29 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 232 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 232 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |
| Pallet gross weight | 234 kg |
| Pallet weight (EU) | 176 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 808736558136 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1184 x 963 x 1216 mm |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1140.5 x 944.9 x 1209 mm (44.9 x 37.2 x 47.6") |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Ideal for small or micro-business that want to shine by printing crisp black text and graphics in documents and reports.\nWhen productivity counts, give yourself the advantage. The reliable, easy to use HP LaserJet toner cartridge keeps your printer running smoothly. You save time and you're more productive, making the original HP 12 LaserJet cartridge a true value.
