- Original HP 125A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Yellow (~1,400 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for printing professional output in the home office or small business. These Original HP Toner Cartridges deliver consistent, high-quality results.
- Depend on Original HP 125A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP 125A Original LaserJet Toner Cartridge Yellow CB542A
You may also like
-
Product Code: CG00211395 Stock Available
-
Product Code: CG00210131 Stock Available
-
Product Code: VIL1666511 Stock Available
-
Product Code: AU03901873 Stock Available
-
Product Code: HPCB541ACurrently in stock
-
Product Code: NL100161408 Stock Available
-
Product Code: SE2452406 Stock Available
-
Product Code: AG07675218 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 125 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 1400 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CB542A |
| Total amount of recycled materials used for making | 17% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Small medium business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 365 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 600 g |
| Package width | 365 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 800 g |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 280 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet (EU) | 24 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 216 pc(s) |
| Pallet gross width | 112.2 cm |
| Pallet gross length | 93.8 cm |
| Pallet gross height | 123.3 cm |
| Pallet gross weight | 203 kg |
| Pallet weight (EU) | 203 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 808736839198 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Ideal for printing professional output in the home office or small business. These Original HP Toner Cartridges deliver consistent, high-quality results.\nHP 125 LaserJet Printing Supplies get your business noticed. HP ColorSphere toner brings print-shop quality right to your office with vibrant colour, sharp text and realistic photos. Maintain peak productivity with consistent, reliable Original HP.
From the Manufacturer
You may also like
You may also like
-
Product Code: CG00211395 Stock Available
-
Product Code: CG00210131 Stock Available
-
Product Code: VIL1666511 Stock Available
-
Product Code: AU03901873 Stock Available
-
Product Code: HPCB541ACurrently in stock
-
Product Code: NL100161408 Stock Available
-
Product Code: SE2452406 Stock Available
-
Product Code: AG07675218 Stock Available
