- Back dimensions: W450 x H500mm
- Seat height: 460-590mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details
- Colour: Charcoal
- Seat dimensions: W470 x D450mm
- Recommended sitting time: 8 hours
- Maximum sitter weight: 18 stone
- Combines a cushioned seat and mesh back
- Back tilt, seat height and arm rests are all adjustable (arms not included)
- High backed chair designed for increased comfort
<
>
First Medway High Back Operator Chair 640x640x1010-1175 Charcoal KF90271
Non-Returnable Product
You may also like
Product Details
General Information
| Colour | Charcoal |
| Material | Mesh/Fabric |
| Back Width | 415mm |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Back |
| Back Height | 500mm |
| Chair Colour | Charcoal |
| Country of Origin | Mixed |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Manufacturer | TC Group |
| With Arms | No Arms - Arms Available |
| Weight | 10kg |
| Warranty | 2 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Width | 460mm |
| Seat Depth | 450mm |
| Seat Height | 460-590mm |
Product Information
| Brand | First |
| Type | Office Chairs |
Description
These chairs fuse the comfort of cushioned pads with the support quality of a high mesh back. The height and back tilt can be adjusted with ease, making the chair flexible to your needs. Even the arms (not included) can be raised or lowered to suit you, creating the ultimate in personal comfort. Supplied in charcoal, this chair also features a wheeled base for mobility.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
