- Help minimise discomfort in your workspace by placing your monitor at a more ergonomically correct viewing position to suit you with the Fellowes Premium monitor riser
- The Premium monitor stand offers five different stacking height adjustments to maximise viewing comfort (Height Adjustments: 6.5/8.5/11.5/13.5/16.5cm)
- This monitor riser can support monitors up to 36kg in weight, with a max screen size of 21in/53.34cm
- The Premium monitor stand comes with a 5-year warranty and access to top quality customer service to help with any queries you may have
- The durable plastic base doubles as paper storage shelf, allowing you to keep your workspace clutter free
- This monitor stand has been tested by FIRA International Ltd to comply with the ergonomic requirements set out in European Health and Safety Legislation: EN ISO 9241-5
<
>
Fellowes Premium Monitor Stand Black 9169401
You may also like
-
Product Code: XX93965385 Stock Available
-
Product Code: KF010573484 Stock Available
-
Product Code: AC149362303 Stock Available
-
Product Code: MI92894Temporarily sold out
-
Product Code: SE046401070 Stock Available
-
Product Code: AC527837 Stock Available
-
Product Code: KF10507Q117 Stock Available
-
Product Code: KF002672443 Stock Available
-
Product Code: AV13734Temporarily sold out
-
Product Code: MY44CHTemporarily sold out
Product Details
General Information
| Colour | Graphite |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 334x340x64-165mm |
| Dimensions (WxDxH) | 335x344x165mm |
| Form | Monitor Stand |
| Drawer Unit | No |
| EN Standard Code | BS EN ISO 9241 |
| Adjustable | Yes |
| Manufacturer | Fellowes |
| Recycled Percentage | 100% |
| Maximum Load | 36kg |
| Monitor/Notebook Size | 21in Monitor |
| Monitor Notebook Size | Up to 21in Monitor |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| Number Of Height Adjustments | 5 |
| Stackable | No |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| Weight | 1.05kg |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Accessories |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
Sustainability
Description
This Fellowes Standard Monitor Riser is made from sturdy high impact plastic and Supports up to 36kg or 21 inch CRT or TFT/LCD monitors.
Fully adjustable to 5 different heights between 64 and 165mm, this riser helps to position your monitor at a customisable height to reduce aches and strains associated with extensive computer use.
Durable plastic base doubles as paper storage shelf in order to keep your desk organised and enable you to have your paper supplies on hand for when you need them.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
