- Assorted colours: yellow, orange, red, pink, purple, blue, light blue, light green, green and black
- Pack of 10
- Brightly coloured lever arch files
- Rigid pressboard covered with high quality paper and reinforced with a plastic coating
- Moisture and tear resistant
- Filing capacity: 70mm
- Size: A4
- Prem'Touch mechanism with ergonomic rubber button
- Reinforced bottom edge
8+
<
>
Exacompta Iderama 70mm Lever Arch File A4 Assorted (Pack of 10) 53629E
You may also like
-
Product Code: XX083871684 Stock Available
-
Product Code: WX260826429 Stock Available
-
Product Code: KF240016991 Stock Available
-
Product Code: 3M87123870 Stock Available
-
Product Code: KF011163798 Stock Available
-
Product Code: KF216601869 Stock Available
-
Product Code: KF04091Temporarily sold out
Product Details
General Information
| Colour | Assorted Colours |
| Size | A4 |
| Dimensions | 70x290x320mm |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Lime Green, Black, Dark Blue, Dark Green, Light Blue, Orange, Pink, Purple, Red, Yellow |
| Country of Origin | France |
| Capacity | 560 Sheets |
| Material | PVC On Board |
| Mechanism Size | 70mm |
| Orientation | Portrait |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Laminated | Yes |
| Manufacturer | ExaClair Limited |
| Spine Width | 70mm Spine |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Weight | 490g |
Product Information
| Brand | Iderama |
| Type | Lever Arch File |
Description
These innovative, brightly coloured Iderama A4 lever arch files are made from rigid pressboard covered with high quality paper and reinforced with a water resistant plastic coating. Moisture and tear resistant, the lever arch file features a 70mm Prem'Touch filing mechanism with ergonomic rubber button, and reinforced bottom edge for durability. This assorted pack of 10 contains yellow, orange, red, pink, purple, blue, light blue, light green, green and black.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
