- Made from 100% recycled 285gsm manilla
- Strong manilla spiral files for securing punched papers
- Spiral fitting for up to 380 sheets of paper
- Size: foolscap
- Colour: red
- Pack of 25
<
>
Exacompta Guildhall Transfer File 285gsm Foolscap Red (Pack of 25) 346-REDZ
You may also like
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Dimensions | 356x300mm |
| Country of Origin | UK |
| Capacity | 38mm |
| Grammage | 315gsm manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Material | Manilla |
| Weight | 80g |
| With Pocket | No |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Folder |
Key Data
| Blue Angel | Yes |
| Recyclable | Yes |
Description
This environmentally friendly Exacompta Guildhall file is made from 100% recycled 285gsm manilla and features a spiral fitting for securing up to 380 sheets of A4 or foolscap paper. This pack contains 25 red files, ideal for colour coordinated filing.
You may also like
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
