- Made from premium quality 315gsm manilla
- Probate wallets with extra capacity
- High capacity 75mm gusset
- Full depth flap to help keep documents secure
- Holds up to 400 sheets
- Perfect for legal, professional and financial services users
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Size: foolscap
- Colour: blue
- Pack of 25
<
>
Exacompta Guildhall Probate Document Wallet 315gsm Blue (Pack of 25) PRW2-BLUE
You may also like
-
Product Code: WX105001163 Stock Available
-
Product Code: BB5849064 Stock Available
-
Product Code: FS916353Temporarily sold out
-
Product Code: BZ24551164 Stock Available
-
Product Code: KF00502287 Stock Available
-
Product Code: GH1473855 Stock Available
-
Product Code: GH147361 Stock Available
-
Product Code: 4790037 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Flap Size | Full Flap |
| Dimensions | 230x359mm |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Archival Quality | DIN6738 - 50 year archival quality |
| Capacity | 75mm - 750 sheets |
| Closure | Tuck-In Flap |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | ExaClair Limited |
| Grammage/Thickness | 315gsm manilla |
| Wallet Weight | Heavyweight |
| Style | Legal Wallet |
| Weight | 70g |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Wallet |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Recyclable | 100% Recyclable |
Description
This Exacompta Guildhall probate wallet is made from premium quality 315gsm manilla and features a high capacity 75mm gusset, and a full depth flap to help keep important legal documents secure. Each wallet can hold up to 400 sheets of A4 or foolscap paper. This pack contains 25 blue probate wallets, ideal for colour coordinated filing.
