- Transfer mechanism allows you to edit documents without removing them
- Colour: lilac
- Pack of 25
- Can hold up to 150 A4 or foolscap sheets
- Spiral file with transfer mechanism
- Premium quality 300 micron mottled pressboard
<
>
Exacompta Europa Spiral Files Foolscap Lilac (Pack of 25) 3004
Product Details
General Information
| Colour | Other Colours |
| Size | A4 |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| File Colour | Lilac |
| Dimensions | 350x250mm |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | 67% Biodegradable |
| Capacity | 38mm |
| Recycled Product | Yes |
| Material | Pressboard |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage | 300 micron |
| Weight | 80g |
| With Pocket | No |
Product Information
| Brand | Europa |
| Type | Folder |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
| Biodegradable | Yes |
Description
This Exacompta Europa spiral file is made from premium quality, 300 micron mottled pressboard and can hold up to 150 sheets of A4 or foolscap paper. The transfer mechanism allows you to edit documents without removing them from the file. Ideal for colour coordinated filing, this pack contains 25 lilac files.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
