- Pack of 25
- Features integrated pocket for added storage
- Document wallet for easy storage of loose paper
- Allows you to store paper without hole punching
- Capacity: 32mm (320 sheets)
- 300 micron pressboard for durability
- Colour assortment A: red, yellow, green, blue, lilac
- Size: Foolscap (216x343mm)
<
>
Exacompta Europa Pocket Wallet Foolscap Assorted A (Pack of 25) 4790
You may also like
-
Product Code: KF260733909 Stock Available
-
Product Code: KF019099593 Stock Available
-
Product Code: KF008801130 Stock Available
-
Product Code: KF011214433 Stock Available
-
Product Code: GL522113931 Stock Available
-
Product Code: BC1000212344 Stock Available
-
Product Code: BC101142340 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Assorted Colours |
| Size | Foolscap |
| Closure | Tuck-In Flap |
| Capacity | 32mm |
| Flap Size | Half Flap |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 242x356mm |
| Material | Pressboard |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage/Thickness | 265gsm |
| Style | Standard Wallet |
| Weight | 50g |
Product Information
| Brand | Europa |
| Type | Wallet |
Description
With this document wallet, it is easy to store all of your loose documents, ensuring that your information remains secure. The thick card construction ensures that your documents are protected against damage and dirt, meaning that the wallets are perfect for use on the go. With an integrated pocket, it is easy to make sure that you can keep all of your highest priority work separate from general papers, speeding up retrieval. This pack contains 25 Assorted (Assortment A) folders suitable for foolscap and A4 size papers.
Alternatives
-
5 Star Recycled Half Flap Document Wallet Foolscap 250gsm Capacity 32mm Assorted (Pack of 50) 501785Product Code: FS501785159 Stock Available
-
Product Code: KF01490266 Stock Available
