- V-shaped bottom for light use
- Linkable files for suspension filing systems
- Durable 220gsm manilla paper construction
- Supplied in a pack of 50
- Size: Foolscap (216x343mm)
- Includes tabs with blank inserts
- Linking system with hook and press button
- Colour: Orange
<
>
Esselte Orgarex Suspension File V Base Foolscap Orange (Pack of 50) 10402
You may also like
Product Details
General Information
| Colour | Orange |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel, 70% FSC® Mix, 90% Recyclable |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Form | V-Base Files |
| Dimensions | 245x396mm |
| Country of Origin | Poland |
| Capacity | 15mm |
| Grammage | 220gsm |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Material | Manilla |
| Recycled Product | Minimum 90% Recycled Material |
| Runner Width | 387mm |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | 79g |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Suspension File & Accessories |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
| FSC | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Blue Angel | Yes |
Description
Esselte foolscap suspension files with a V base feature a clever linking system for better organisation and operation by simply linking the hooks and pressing buttons together. Constructed of tough 220gsm manilla card for robust durability in everyday use, these files feature magnifying label holders for quick identification of each file.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
