- 30mm capacity
- Durable 220gsm manilla paper construction
- Linkable files for suspension filing systems
- Size: Foolscap (216x343mm)
- Supplied in a pack of 50
- Linking system with hook and press button
- Includes tabs with blank inserts
- Colour: Orange
<
>
Esselte Orgarex Suspension File 30mm Foolscap Orange (Pack of 50) 10403
You may also like
-
Product Code: TX27717293 Stock Available
-
Product Code: ST10496314 Stock Available
-
Product Code: KF24002812 Stock Available
-
Product Code: KF216601869 Stock Available
-
Product Code: KF01485103 Stock Available
-
Product Code: KF01487140 Stock Available
-
Product Code: RSCHW174 Stock Available
-
Product Code: RSCHBKTemporarily sold out
Product Details
General Information
| Colour | Orange |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel, 70% FSC® Mix, 90% Recyclable |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Form | Extra Capacity Files |
| Country of Origin | Poland |
| Dimensions | 240x387mm |
| Capacity | 30mm |
| Recycled Product | Minimum 90% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Grammage | 220gsm |
| Runner Width | 387mm |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | 99g |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Suspension File & Accessories |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
| FSC | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Blue Angel | Yes |
Description
Esselte foolscap suspension files with a 30mm base feature a clever linking system for better organisation and operation by simply linking the hooks and pressing buttons together. Constructed of tough 220gsm manilla card for robust durability in everyday use, these files feature magnifying label holders for quick identification of each file.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
