- 25mm capacity for up to 190 sheets of 80gsm paper
- 4 O-ring mechanism
- A3 landscape ring binder
- Durable polypropylene coated board
- Colour: Black
<
>
Esselte 4 O-Ring Binder 25mm Polypropylene Landscape A3 Black 68737
You may also like
-
Product Code: WX105024509 Stock Available
-
Product Code: FS297595399 Stock Available
-
Product Code: AV1361050 Stock Available
-
Product Code: KF041221232 Stock Available
-
Product Code: KF260424232 Stock Available
-
Product Code: KF20034163 Stock Available
-
Product Code: JT70499Temporarily sold out
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Ring Type | D-Ring |
| Size | A3 |
| Dimensions | 318x45x470mm |
| Country of Origin | Denmark |
| Ring Diameter (mm) | 25mm |
| Recycled Product | 100% Recycled Board |
| Orientation | Landscape |
| Number Of Rings | 4 Ring |
| Material | PP On Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Spine Width | 36mm Spine |
| Weight | 1.075kg |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Binder |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
Description
Suitable for filing A3 documents, this Esselte landscape ring binder features a 4 O-ring mechanism with a 25mm filing capacity for up to 190 sheets of 80gsm A3 paper. The binder is made from durable board coated in wipe clean polypropylene and has a 36mm spine. This pack contains 1 black A3 ring binder.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
